Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Kraków ze swoimi licznymi legendami, anegdotami i zabytkami (oraz smokiem wawelskim) stanowi gratkę dla dzieci. O tym, że miasto jest miejscem nie tylko ciekawym, ale też przyjaznym dla najmłodszych mogą świadczyć:

• liczne atrakcje turystyczne i rozrywkowe dedykowane maluchom
• duża liczba lokali gastronomicznych przystosowanych do potrzeb dzieci i ich rodziców (kąciki zabaw, przewijaki, specjalne menu, opieka animatorów)
• bogata oferta instytucji kulturalnych (kina, teatry, muzea), które posiadają ścieżki i programy zaprojektowane także dla najmłodszych
• publiczne i prywatne placówki czasu wolnego (domy kultury, firmy organizujące dziecięce przyjęcia)

Powstało kilka serwisów internetowych, które informują o tym, gdzie warto udać się z dziećmi, by wypoczynek, posiłek lub zwiedzanie były udane.

Kids in Kraków

Krakowskie Biuro Festiwalowe wraz z pismem kulturalnym Karnet prowadzą projekt "Kids in Kraków". Jego celem jest tworzenie bazy wydarzeń kulturalnych skierowanych do najmłodszych mieszkańców i mieszkanek Krakowa, a także maluchów wraz z rodzicami odwiedzających miasto. Logo inicjatywy to konik na biegunach umieszczony na fioletowym tle.
Karnet Kraków Kids in Kraków PL (strona w polskiej wersji językowej)
Karnet Kraków Kids in Cracow EN (strona w angielskiej wersji językowej)
Oprócz informacji o wydarzeniach (festiwale, koncerty, warsztaty), warto zwrócić uwagę, że w zakładce miejsca dla dzieci – obiekty znajduje sie lista miejsc „przyjazne dzieciom”, a na niej ponad 70 lokalizacji, w których pociechy są mile widziane.
Karnet Kraków Obiekty przyjazne dzieciom PL (wersja polskojęzyczna)
Karnet Kraków Child-friendly facilities EN  (wersja angielskojęzyczna)
Źródłem wiedzy na temat miejskiej oferty kulturalnej dla dzieci jest nie tylko strona internetowa, ale też punkty informacji miejskiej InfoKraków, zwłaszcza te przy ul. Powiśle 11 (Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego) oraz pl. Wszystkich Świętych 2 (Pawilon Wyspiańskiego), gdzie wydzielono przestrzeń zabaw oraz miejsce na ulotki informujące o dziecięcych wydarzeniach.

Trasa dla bobasa

Na portalu „Trasa dla bobasa” rodziny znajdą m.in.:

• propozycje tras spacerowo-turystycznych oraz rowerowych, czyli spędzenie czasu na świeżym powietrzu Trasa dla bobasa Trasy  
• listę lokali gastronomicznych, które chętnie goszczą u siebie dzieci Trasa dla bobasa Lokale  
• spis miejsc kulturalno-rozrywkowych (zabytki, klubiki, parki tematyczne) dla maluchów Trasa dla bobasa Miejsca  
• ponadto można również pobrać mapę interesujących lokali znajdujących się na terenie Kazimierza i Podgórza oraz w centrum miasta Trasa dla bobasa Kraków Centrum, Kazimierz i Podgórze

Strona jest publikowana tylko w języku polskim, ale każde miejsce jest oznaczone obrazkowym symbolem pozwalającym zorientować się czy dane miejsce znajduje się w pomieszczeniu, czy na wolnym powietrzu, czy posiada przewijak, menu dla dzieci, plac zabaw, bądź kącik dla dzieci, czy jest wygodne dla wózków itp.

Miejsca przyjazne maluchom

W całej Małopolsce prowadzona jest akcja poszukiwania i nagradzania miejsc otwartych na przyjmowanie rodziców z dziećmi. Listę takich miejsc można zobaczyć na portalu „Miejsca przyjazne maluchom”. Spis został skonstruowany wraz z podziałem na kategorie takie, jak np.:

• klubokawiarnie
• lokale gastronomiczne
• instytucje kultury (muzea, teatry oraz kina)
• klubiki i centra rozrywki dla najmłodszych i opiekunów
• biblioteki
• urzędy
• kościoły
• punkty opieki medycznej
• firmy prywatne (w tym m.in.: księgarnie, szkoły językowe, galerie handlowe)

Punkty, którym został przyznany tytuł „przyjaznych maluchom”, mogą się poszczycić oznaczeniem logo akcji (bobas w wózku na niebieskim tle). Serwis jest prowadzony wyłącznie w języku polskim.

W Krakowie dzieci nie mogą się nudzić!

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.