Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Rowery są zdrowym, ekologicznym i coraz bardziej popularnym środkiem transportu w Krakowie. Osoby pełnoletnie nie potrzebują żadnych zezwoleń na poruszanie się rowerem po mieście, osoby poniżej 18 roku życia powinny posiadać w tym celu kartę rowerową. Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu jest karana, podobnie jak prowadzenie samochodu w takim stanie.

Po Krakowie można podróżować swoim prywatnym rowerem (pamiętając, by przypinać go w miejscu, w którym nie ma zakazu), można także skorzystać z miejskich samoobsługowych wypożyczalni rowerowych. W 2016 r. poprzedni system rowerów KMK Bike, zastąpiąno systemem Wavelo. Od 1 marca 2017 r. system oferuje 30 stacji i 300 rowerów, a od połowy kwietnia będzie oferował 150 stacji i 1500 rowerów.

Aby wypożyczyć rower należy zarejestrować się na stronie internetowej i wybrać odpowiedni abonament. Wypożyczenia roweru dokonuje się przez wprowadzenie numeru konta i PINu na klawiaturze z tyłu roweru. Zakończenie wypożyczenia dokonuje się przez przypięcie roweru do stojaka na dowolnej stacji. Rower można też zostawić poza stacją za opłatą. O aktualnym rozmieszczeniu stacji rowerowych informuje: mapka. Wavelo dysponuje też aplikacją mobilną za pomocą której można dokonać rejestracji, a także znaleźć rowery i stacje. Abonament można wykupić w 2 opcjach: 60 darmowych minut dziennie za 19 zł miesięcznie lub 90 darmowych minut dziennie za 24 zł miesięcznie. Rower można też wypożyczyć w systemie Pay As You Go, koszt wynosi wtedy 0,19 zł za minutę.

Kraków dysponuje siecią ścieżek rowerowych. Ich aktualna mapa znajduje się tutaj: Mapa tras rowerowych w Krakowie.

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.