Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Pociągi

Kolej jest wygodnym środkiem transportu zwłaszcza jeśli chodzi o połączenia międzymiastowe. Polskie koleje obsługuje kilka spółek (m.in. TLK, Intercity, Interregio) działających w ramach Polskich Kolei Państwowych (PKP) www.pkp.pl .

Chcąc sprawdzić dostępne połączenia najwygodniej jest wejść na stronę www.rozklad-pkp.pl/bin/query.exe/pn (dostępna jest angielska, niemiecka i rosyjska wersja strony).

Zakupu biletu kolejowego można dokonać na kilka sposobów:

- Przy kasie na dworcu kolejowym/stacji PKP
- W automacie znajdującym się na stacji PKP
- On-line na www.pkp.pl
- W pociągu (w tym przypadku należy wsiąść do pierwszego wagonu i niezwłocznie nabyć bilet u konduktora. Bilet kupiony w pociągu jest droższy o ok. 10 zł. Jako, że w pociągach nie ma możliwości płacenia kartą za bilet, korzystając z tej opcji trzeba mieć przygotowaną gotówkę).

Ceny biletów zależne są od długości trasy i typu spółki kolejowej, z usług której korzysta pasażer.

Niektórym osobom przysługują ulgi na przejazdy kolejowe – są to m.in. uczniowie i studenci, nauczyciele polskich szkół i uczelni wyższych za okazaniem dokumentu uprawniającego do zniżki.

W pociągach każdorazowo odbywa się kontrola biletowa prowadzona przez konduktorów.

W Krakowie głównym punktem większość połączeń kolejowych odbywa się przez Dworzec Główny zlokalizowany w centrum miasta (wejście przez Galerię Krakowską od strony ul. Pawiej). Na dworcu znajdują się punkty informacyjne, a także kasy międzynarodowe obsługujące pasażerów niepolskojęzycznych. 

Autobusy

Połączenia międzymiastowe a także międzypaństwowe obsługiwane są również przez liczne firmy autobusowe bądź autokarowe, przejeżdżające przez Regionalny Dworzec Autobusowy w Krakowie. Jest on zlokalizowany w centrum miasta, niedaleko Dworca Głównego PKP (adres: ul. Bosacka 18; dojście przez Galerię Krakowską i tunel ‘Magda’ lub od strony ul. Rakowickiej), co znacznie ułatwia komunikację i ewentualne przesiadki. Ceny biletów zależą od trasy i przewoźnika. Kasy biletowe są czynne w godz. 7.00 – 19.45.

Planując międzymiastową podróż autobusem, najlepiej skorzystać z wyszukiwarek pod adresem www.rda.krakow.pl/rda lub www.mda.malopolska.pl

Lotnisko

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice znajduje się około 11 km na zachód od centrum Krakowa. Na lotnisko (lub z lotniska) można dostać się:

- samochodem
- taksówką
- komunikacją miejską liniami 208, 292, 902
- pociągiem kursującym pomiędzy Dworcem PKP Kraków Główny, a Kraków Airport

Więcej informacji na www.krakowairport.pl/pl (polska wersja językowa) lub www.krakowairport.pl/en (angielska wersja językowa)

 

Współpraca: Paulina Szmergał, Izabela Szmit

 

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.