Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Informacje ogólne

Często mówi się, że stolica Małopolski jest również kulturalną stolicą Polski. Nie bez powodu Krakowowi (jako pierwszemu miastu w naszym kraju) w 2000 roku został przyznany tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Na taką markę miasta składają się nie tylko liczne i unikatowe na skalę światową zabytki, duża liczba obiektów kulturalnych takich, jak muzea, galerie, teatry, kina oraz niezwykle bogata oferta koncertów i cyklicznych festiwali, ale także coś tak specyficznego i nieuchwytnego, jak twórcza, sprzyjająca artystom atmosfera. Oficjalny serwis internetowy miasta odzwierciedla ten ogromny potencjał kulturalny Krakowa. Na prowadzonym w kilku wersjach językowych portalu Magiczny Kraków zamieszczone są m.in. informacje o stałych atrakcjach turystycznych, jak również o bieżących wydarzeniach kulturalnych. Strona posiada wyszukiwarki i kalendaria, które dodatkowo ułatwiają znalezienie interesujących nas rozrywek. Naprawdę codziennie jest w czym wybierać i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie niezależnie od tego, czy jest wielbicielem tzw. kultury wysokiej, czy amatorem kultury alternatywnej.

Inne strony internetowe z aktualnościami kulturalnymi (dostępne przynajmniej w polskiej i angielskiej wersji językowej):

www.krakow.travel 

www.karnet.krakow.pl strona magazynu wydawanego co miesiąc również w wersji drukowanej, często można się nań natknąć w lokalach typu puby i restauracje

www.local-life.com/krakow 

www.krakow-info.com 

www.amazingcracow.com 

www.krakowlife.pl 

www.e-krakow.com 

www.krakowpost.com angielskojęzyczny portal i gazeta wydawana przez migrantów i dla migrantów, ciekawa inicjatywa, informuje także m.in. o wydarzeniach kulturalnych w mieście

Informacje o koncertach i innych wydarzeniach wieczornych – grupy otwarte na portalach społecznościowych:

Facebook Koncerty w Krakowie 

Facebook Spektakle, koncerty, wydarzenia 

Facebook Bezpłatne koncerty, imprezy w Krakowie 

Obiekty kulturalne

Wszystkie obiekty zabytkowe, muzealne, teatry, kina i galerie są dostępne dla cudzoziemców. Ponadto chcąc zwiedzić dany obiekt, czy obejrzeć wystawę istnieje możliwość zamówienia przewodnika władającego danym językiem obcym, bądź posłużenia się przewodnikami drukowanymi lub multimedialnymi (w tym audioprzewodnikami) oferowanymi przez daną instytucję kulturalną w różnych językach obcych. Wybierając się do kina czy teatru, należy wykazywać się przynajmniej bierną znajomością języka polskiego. Zdarzają się seanse niedubbingowane, z polskimi napisami, najczęściej wyświetlane w tzw. kinach studyjnych (Kino pod Baranami, Centrum Kinowe ARS, Agrafka itp.), niemniej co do tego zawsze trzeba się upewnić przed wybraną, konkretną projekcją.

Planując wycieczkę/ zwiedzanie danego obiektu zawsze warto sprawdzić:

• Dni i godziny otwarcia (część muzeów jest nieczynna w poniedziałki)
• Ceny biletów i to, czy istnieje konieczność dokonania wcześniejszej rezerwacji
• Możliwość wynajęcia przewodnika
• Przybliżoną ilość czasu, jaką należy sobie zarezerwować na wycieczkę

Jeśli chodzi o lokalne trasy, zabytki i muzea, to absolutne ‘must-see’ w Krakowie i okolicach stanowią:

Wawel

Wzgórze nad Wisłą, na którym znajduje się kompleks zabytkowych budynków, będących przez wieki centrum władzy królewskiej i kościelnej w Polsce. Miejsce niezwykle istotne z punktu widzenia polskiej tożsamości historyczno-kulturowej. Warto zwiedzić liczne wystawy na Zamku Królewskim oraz Katedrę Wawelską wraz z Muzeum Katedralnym.

Magiczny Kraków Zamek Królewski na Wawelu 
Zamek Królewski na Wawelu

Rynek Główny, Stare Miasto, Droga Królewska

Przestrzeń, w której od ponad 750 lat ogniskuje się życie społeczne, ekonomiczne i kulturowe miasta. Największy plac w Polsce i Europie uchodzi jednocześnie za jeden z najpiękniejszych na świecie. Przez wieki Rynek i okolice były świadkiem wielu kluczowych dla polskiej historii wydarzeń. Godne uwagi są unikalne na skalę światową zabytki takie jak: Sukiennice, czy Kościół Mariacki, a także fragmenty miejskich fortyfikacji wraz z Bramą Floriańską i Barbakanem.

Magiczny Kraków Rynek Główny  
Magiczny Kraków Droga Królewska 

Kazimierz

Niegdyś odrębne miasto, później dzielnica Krakowa, obecnie jedna z popularniejszych destynacji turystycznych. Można tu znaleźć obiekty związane z kulturą żydowską (synagogi, muzea), której to przedstawiciele licznie zamieszkiwali te tereny od XV do XX w. Warto też zobaczyć chrześcijańską część Kazimierza.

Magiczny Kraków Żydowski Kazimierz 

Dodatkowo warto zobaczyć:

Podgórze

Miasto założone pod koniec XVIII w. przez cesarza austriackiego, od 1915 r. włączone w obręb Krakowa. Najciekawsze miejsca w tym rejonie to okolice Rynku Podgórskiego, Placu Bohaterów Getta oraz Kopca Kraka.

Podgórze 

Nowa Huta

Część Krakowa powstała po II wojnie światowej na terenach wiejskich położonych na północnym wschodzie miasta. Zaprojektowana od podstaw jako ośrodek typowo przemysłowy, stanowi znakomity przykład architektury zgodnej z ideami socrealizmu. Dziś buduje swą markę wokół przybliżania rzeczywistości czasów PRL’u.

Nowa Huta 

Muzea

Podziemia Rynku

Interaktywna wystawa będąca jednym z efektów badań archeologicznych pod płytą Rynku Głównego, jakie prowadzone były w latach 2005-2010. W bardzo interesujący sposób przybliża życie średniowiecznego Krakowa podkreślając jego europejską tożsamość.

Podziemia Rynku 

Wystawa ‘Kraków – czas okupacji 1939-1945’ w Fabryce Emalia Schindlera

Wystawa przenosi zwiedzających do wojennej rzeczywistości miasta. Jest tak skonstruowana, że chodząc po muzeum można nie tylko wiele zobaczyć, ale przede wszystkim poczuć grozę życia codziennego w tamtych latach.

Fabryka Schindlera - wystawa ‘Kraków – czas okupacji 1939-1945’

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Posiadające aż 14 oddziałów Muzeum Miejskie pokazuje życie jego mieszkańców oraz obiekty pełniące znaczące role w jego dziejach w różnych okresach historycznych.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa 

Muzeum Narodowe w Krakowie

Najstarsze tego typu muzeum w Polsce, posiada 11 oddziałów, w których prezentowane są rozmaite dzieła sztuki autorstwa rodzimych artystów oraz zbiory polskich kolekcjonerów.

Muzeum Narodowe w Krakowie 


W pobliżu Krakowa

Kopalnia Soli w Wieliczce

Unikatowy na skalę światową zabytek (wpis na listę dziedzictwa UNESCO od 1978 r.). Obecnie oferuje zwiedzanie podziemnych korytarzy i komór klasyczną trasą turystyczną oraz trasą górniczą dla osób lubiących wyzwania.

www.kopalnia.pl 

Muzeum Auschwitz-Birkenau

Muzeum powstałe na terenach dawnych obozów koncentracyjnych założonych przez hitlerowskie Niemcy w Oświęcimiu i Brzezince. Jako miejsce zagłady wielu milionów istnień ludzkich i świadek upadku człowieczeństwa ma stanowić memento dla kolejnych pokoleń.

www.auschwitz.org 

 

Lista organizacji migranckich działających w obrębie różnych kultur

Kultura to nie tylko zabytki, obiekty muzealne oraz sztuki audiowizualne. Kultura to również prężnie działające organizacje oraz tworzący je ludzie – także ci, którzy w stolicy kultury reprezentują, kultywują i rozpowszechniają wiedzę o tradycjach innych niż polska. Aby uzyskać informacje o rozmaitych instytucjach i grupach działających w obrębie różnych kultur w Krakowie, przejdź do działu organizacje, klikając poniższe linki.

Kraków Info Migrator - Organizacje działające na rzecz dialogu międzykulturowego

Kraków Info Migrator - Organizajce migranckie  - organizacje założone przez społeczności migranckie i mniejszościowe

Kraków Info Migrator - Inicjatywy migrantów - nieformalne grupy skupiające migrantów i migrantki

 

Festiwale Cykliczne

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że Kraków to miasto festiwali. Odbywa się ich tu naprawdę mnóstwo, bywają okresy, że jeden się kończy, a drugi już zaczyna, (o ile nawet na siebie nie nachodzą). Krakowskie festiwale są niezwykle zróżnicowane tematycznie – znajdziemy wśród nich m.in. wydarzenia muzyczne, filmowe, teatralne, literackie, jak również te zaliczane do innych kategorii. Oprócz klasycznych festiwali ogromną popularnością cieszą się również organizowane od stosunkowo niedawna ‘noce’ takie jak np. Noc Muzeów, Teatrów, Synagog, czy Cracovia Sacra. W Krakowie naprawdę nie sposób się nudzić! Poniżej znajduje się lista najważniejszych, regularnie odbywających się w mieście wydarzeń typu festiwalowego oraz linki do stron, na których można znaleźć więcej informacji na ten temat. Godny polecenia jest zwłaszcza portal Krakowskiego Biura Festiwalowego, które stoi za koordynacją większości tego typu imprez.

Krakowskie Biuro Festiwalowe 
Krakowskie Biuro Festiwalowe - Imprezy  
Magiczny Kraków - Kraków to miasto festiwali 

Najważniejsze regularnie organizowane krakowskie festiwale

Wiosna

Misteria Paschalia www.misteriapaschalia.com 

SLOT Fest www.slotfestkrakow.blogspot.com 

Off Plus Camera www.offpluscamera.com 

Juwenalia www.juwenalia.krakow.pl 

Festiwal Miłosza www.miloszfestival.pl 

Lato

Wianki www.wianki.krakow.pl 

Grolsch Art Boom Festiwal www.artboomfestival.pl 

Festiwal Kultury Żydowskiej www.jewishfestival.pl 

Kraków Live Music Festiwal www.livefestival.pl 

Muzyka w Starym Krakowie www.mwsk.pl 

Jesień

Sacrum Profanum www.sacrumprofanum.com 

Festiwal Muzyki Filmowej www.fmf.fm 

Unsound Festival www.unsound.pl 

Conrad Festiwal www.conradfestival.pl 

Zima

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia www.boskakomedia.pl 

 

Punkty informacji turystycznej

W miejscu takim jak Kraków nie może zabraknąć punktów, w których udziela się rzetelnej informacji na temat miasta, jego atrakcji turystycznych i kulturalnych. W Krakowie działa aż 7 tego typu obiektów, znanych jako Punkty Informacji Miejskiej InfoKraków. Zlokalizowane są one w strategicznych z punktu widzenia ruchu turystycznego miejscach – głównie w centrum miasta oraz w Porcie Lotniczym.

W punktach InfoKraków:

• Uzyskasz informacje na temat atrakcji turystycznych Krakowa i Małopolski (co warto zobaczyć, jak tam trafić, w jakich godzinach się tam wybrać, ile kosztują bilety)
• Dowiesz się o bieżących wydarzeniach kulturalnych na terenie miasta (koncertach, festiwalach) oraz kupisz nań bilety wstępu
• Zdobędziesz dostęp do bazy noclegowej
• Zarezerwujesz usługę turystyczną/przewodnicką oraz kupisz bilety do danych obiektów
• Znajdziesz płatne i bezpłatne materiały promocyjne miasta, mapy, foldery, przewodniki w różnych wersjach językowych.
• Masz okazję nabycia krakowskich pamiątek

InfoKraków Szpitalna

ul. Szpitalna 25 woj. małopolskie
http://infokrakow.pl/
9:00-19:00
email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 12 354 27 20

InfoKraków św. Jana

ul. św. Jana 2 woj. małopolskie
http://infokrakow.pl/
9:00-19:00
email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 12 354 27 25

InfoKraków Sukiennice

Sukiennice, Rynek Główny 1/3 woj. małopolskie
http://infokrakow.pl/
9:00-19:00
email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 12 354 27 16

InfoKraków Powiśle

ul. Powiśle 11 woj. małopolskie
http://infokrakow.pl/
9:00-19:00
email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 12 354 27 10

InfoKraków Pawilon Wyspiańskiego

pl. Wszystkich Świętych 2 woj. małopolskie
http://infokrakow.pl/
9:00-17:00
email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 12 354 27 23

InfoKraków Międzynarodowy Port Lotniczy w Balicach

ul. kpt. Medweckiego 1 woj. małopolskie
http://infokrakow.pl/
9:00-19:00
email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 12 285 53 41

InfoKraków Józefa

ul. Józefa 7 woj. małopolskie
http://infokrakow.pl/
9:00-17:00
email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 12 354 27 28

InfoKraków ICE Kraków

ul. Konopnickiej 17 woj. małopolskie
http://infokrakow.pl/
email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 12 354 27 38
Czytaj dalej >widok szczegółowy >

UWAGA! Punkt nieczynny w dni, gdy w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbywają się imprezy zamknięte.

Informacje o aktualnych godzinach otwarcia punktu InfoKraków ICE Kraków w danym miesiącu można uzyskać na stronie: Centrum Kongresowe ICE Kraków - InfoKraków

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.