Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Kraków jest najbardziej rozpoznawalnym i najczęściej odwiedzanym przez turystki i turystów miastem Polski. Znaczną część przybywających tu osób stanowią podróżni zza granicy. Miasto zdaje sobie sprawę, jak ważnym jest zapewnienie możliwości swobodnej komunikacji w miejscach ich pobytu. Dlatego oficjalny portal miejski Magiczny Kraków wprowadził system wyróżniania firm, które gwarantują obsługę w języku angielskim. Są one oznaczone specjalną naklejką z hasłem „Please come in, we do speak English here”. Do takich punktów należą m.in. niektóre hotele, restauracje, muzea, galerie i taksówki. Wyszukiwarka miejsc przyjaznych osobom nieznającym polskiego znajduje się tutaj: Please come in, we do speak English here!  

Oczywiście nie oznacza to, że tylko w wymienionych w zestawieniu miejscach można się porozumieć po angielsku. Często można spotkać obsługę władającą biegle tym i innymi językami w punktach bez takiego oznaczenia.

Niektórzy usługodawcy również skierowali swą ofertę specjalnie do obcokrajowców, są to m.in.:
Szkoła jazdy LUZ Kraków Course for foreigners
Nauka jazdy Juma Lessons for foreigners

Miejsca przyjazne cudzoziemcom to nie tylko te zapewniające obsługę w języku obcym, ale również takie, które naturalnie skupiają wokół siebie środowiska obcokrajowców. Oprócz instytucji kulturalno-edukacyjnych, których listę można zobaczyć na: Info Migrator Kraków Organizacje na rzecz dialogu międzykulturowego  są to również lokale otwarte na różne inicjatywy wielokulturowe, np. takie, w których często odbywają się spotkania społeczności Ex-patów czy Couchsurferów (o lokalnych wydarzeniach tego typu można dowiedzieć się klikając Info Migrator Kraków Inicjatywy migrantów). Wśród miejsc przyjaznych cudzoziemcom można wymienić również restauracje i puby, których właścicielami są zagraniczni migranci.

Jednym z przykładów miejsc przyciągających cudzoziemców jest kultowa już księgarnio-kawiarnia amerykańska Massolit Books&Cafe

Massolit Books

ul. Felicjanek 4
31-104 Kraków
tel.: (+48 12) 432-41-50
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
www: www.massolit.com 

 

 

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.