Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu jest uprawianie sportu. Dla amatorów i amatorek wysiłku fizycznego Kraków ma szeroką ofertę - od ścieżek biegowych i rowerowych poczynając, poprzez baseny, siłownie i różnego typu boiska, a na ściankach wspinaczkowych oraz torach kartingowych kończąc. Miasto daje możliwości uprawiania sportów na każdą kieszeń i każdą porę roku. Poza tym na terenie Krakowa często organizowane są międzynarodowe wydarzenia sportowe. Ponadto miasto propaguje zdrowy tryb życia wśród młodzieży i nie tylko poprzez wdrażanie programów sportowych (np. ‘Sport przeciw wykluczeniom’) oraz organizowanie konkursów na najlepsze sportowe inicjatywy. Na oficjalnym portalu miejskim funkcjonuje cała zakładka poświęcona bieżącym projektom sportowym: Magiczny Kraków Sport (zakładka wyłącznie w polskiej wersji językowej strony). Można się z niej dowiedzieć m.in. tego, gdzie znajdują się boiska piłki nożnej tzw. Orliki: Magiczny Kraków Orliki (korzystanie z nich jest bezpłatne po wcześniejszej rezerwacji terminu) oraz pobrać mapę ścieżek rowerowych: Magiczny Kraków Mapa ścieżek rowerowych.

Wyszukiwarka krakowskich atrakcji sportowych z podziałem według dyscyplin znajduje się na stronie:
Kraków Travel Sport (polska wersja językowa)
Cracow Travel Sports (angielska wersja językowa)

Koszty

Korzystanie z większości obiektów sportowych jest płatne. Wysokość opłat różni się w zależności od dyscypliny sportowej i co za tym idzie typu obiektu. Dodatkowo płatne jest wypożyczenie stroju i/lub sprzętu, jeśli takie są wymagane oraz korzystanie z usług trenera (ndywidualnego lub w ramach zajęć zorganizowanych dla grup). O szczegółowe informacje na temat opłat należy pytać organizatorów. Miejskie ścieżki biegowe, rowerowe oraz boiska zlokalizowane na terenach parków miejskich oraz na osiedlach (o ile nie są ogrodzone) są darmowe i można z nich korzystać bez ograniczeń. Dużym ułatwieniem w korzystaniu z obiektów i zajęć sportowych jest także posiadanie karty sportowej. Karty takie, np. MultiSport lub OK System, są zapewniane przez niektórych pracodawców.

Etnoliga

Sport może być też wspaniałą okazją do integracji wielu różnorodnych środowisk, w tym także migrantek i migrantów oraz lokalnej społeczności. Do tego typu działań należy próba przeniesienia do Krakowa wielokulturowych rozgrywek piłkarskich zainicjowanych w Warszawie i znanych jako Etnoliga. Jak dotąd udało się zorganizować jeden taki etno-turniej Turniej Piłkarski „Gramy o pietruszkę”. Podobnym wydarzeniem był zorganizowany także przez Partyzant Śródmieście wspólnie z Football Against Racism (FARE) Turniej Piłkarski Football People. Stworzenie Etnoligi w Krakowie wymaga pasji i zaangażowania wielu osób, przede wszystkim samych migrantów, którzy połączą się w międzykulturowe drużyny, jednak gra jest warta świeczki – gorąco zachęcamy amatorów piłki nożnej do włączenia się w tę inicjatywę!