Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Średnie koszty utrzymania w Krakowie

Obowiązującą w Polsce walutą jest złoty (zł, PLN). W większości miejsc możliwe jest uiszczanie płatności kartą, niemniej zawsze warto mieć przy sobie trochę gotówki. Kantory wymiany walut znajdują się w centrum miasta oraz w miejscach o wzmożonym ruchu międzynarodowym (lotniska, dworce).

Koszty utrzymania w mieście będą różnić się w zależności od preferowanych standardów i prowadzonego stylu życia. Generalnie rzecz biorąc minimalne koszty wynoszą około 1000 - 1500 złotych miesięcznie.

Mieszkanie

Wynajęcie osobnego mieszkania (kawalerki) o powierzchni ok. 30 - 40m2 to koszt około 1200-1400 złotych plus media. Cena za lokale w ścisłym centrum może być wyższa o około 15-20%. Wybierając mieszkanie w starym budownictwie, np. w kamienicy trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z ogrzewaniem mieszkania – instalowane tam często grzejniki elektryczne nie należą do najtańszych form grzewczych. Biorąc pod uwagę tę kwestię, bardziej ekonomiczną opcją wydaje się być wynajęcie mieszkania w bloku z centralnym ogrzewaniem.

Koszt wynajęcia jednoosobowego pokoju w mieszkaniu wielopokojowym to około 700-800 złotych w centrum. Na obrzeżach miasta cena ta może wynosić nawet ok. 550 złotych.

Najtańszym wariantem mieszkaniowym jest współdzielenie pokoju: za miejsce w pokoju dwuosobowym zapłacimy średnio 450 - 550 złotych w śródmieściu, a w bardziej oddalonych od centrum dzielnicach cena ta potrafi być jeszcze niższa.

Studenci mają możliwość zakwaterowania w akademikach. Średni koszt mieszkania w takim miejscu to ok. 370 złotych bez żadnych dodatkowych kosztów. Standardowo w jednym pokoju mieszka od dwóch do trzech osób.

Jedzenie i środki czystości

Kwota potrzebna na ten cel zależna jest od indywidualnych nawyków żywieniowych i stosowanej diety. Chcąc się dobrze, zdrowo odżywiać, nie oszczędzając na jakości produktów spożywczych oraz zakładając spożywanie przynajmniej 3 różnorodnych, pełnowartościowych posiłków dziennie miesięczny koszt wyżywienia będzie wynosił przynajmniej ok. 600 złotych miesięcznie.

Środki czystości to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Ceny za produkty żywnościowe mogą się różnić w zależności od miejsca wykonywania zakupów. Najmniej płaci się w hipermarketach oraz na placach targowych, nieco więcej w małych sklepach wielobranżowych.

Poniżej podane są orientacyjne koszty podstawowych produktów spożywczych:

• Woda 1,5 l – 2 zł
• Sok 1 l – 5 zł
• Herbata 100 g – 7 zł
• Kawa 100 g – 10 – 15 zł
• Mleko 1 l – 3 zł
• Chleb – 3 zł
• Masło – 4 – 5 zł
• Ser żółty 150 g – 5 zł
• Jajka - 0,5 – 1 zł/szt.
• Parówki 200 g – 5 zł
• Płatki śniadaniowe 250 g – 4 - 5 zł
• Dżem 280 g – 4 zł

Plastikowa siatka na zakupy w sklepach spożywczych kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy.

Ceny lunchu lub obiadu zależą oczywiście od standardu i umiejscowienia lokalu. W Krakowie, nawet w ścisłym centrum miasta można bez problemu znaleźć bary, restauracje i gospody serwujące smaczne potrawy w przystępnych cenach (średni koszt obiadu to ok. 10-20 zł). Za obiad w droższych restauracjach trzeba zapłacić ok. 50 zł.

Rozrywka

Bilety do kina lub muzeum kosztują zazwyczaj ok. 10 – 30 zł, natomiast do teatru, opery, czy na koncert - od 40 zł wzwyż.

Wieczorne wyjścia na piwo lub drinki to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Wstęp do lokalu często (choć nie zawsze) bywa bezpłatny dla kobiet, mężczyźni muszą się liczyć z wydatkiem kilku do kilkunastu złotych. Piwo kosztuje zwykle ok. 10 zł, natomiast ceny drinki zaczynają się od kilkunastu PLN.

Napiwki i targowanie się

Jeśli jest się zadowolonym z obsługi, można wręczyć napiwek. Napiwki przeważnie daje się w restauracjach, a ich zwyczajowa wysokość wynosi ok. 10% całości rachunku. Bywa, że w niektórych lokalach (zwłaszcza tych uchodzących za bardziej ekskluzywne) napiwek zostaje doliczony automatycznie.

Jeśli chodzi o negocjowanie cen, to taką strategię można wypróbować tylko w szczególnych przypadkach, takich jak: zakup kosztownego towaru, rękodzieła lub antyków oraz podczas sprawunków na placu targowym. W innych sytuacjach targowanie się nie jest praktykowane.

Główne punkty handlowo-usługowe

Centra/galerie handlowe

Nazwa Adres
M1 Kraków Centrum Handlowe Al. Pokoju 67
Centrum Outlet Factory i Park Handlowy Futura ul. Prof. Rożańskiego 32 Modlniczka
Kraków Plaza Al. Pokoju 44
Centrum Handlowe Czyżyny ul. Medweckiego 2
Centrum Targowe Chemobudowa ul. Klimeckiego 14
Galeria Krakowska ul. Pawia 5
Carrefour Witosa ul. Witosa 7
Tesco Kapelanka ul. Kapelanka 54
Bonarka City Center ul. Kamieńskiego 11
Galeria Kazimierz ul. Podgórska 34
Galeria Bronowice ul. Stawowa 61
Centrum Handlowe Krokus ul. Bora-Komorowskiego 37
Dom Handlowy Jubilat Al. Krasińskiego 1/3
Dekada Kraków ul. Stojałowskiego
Tesco Wielicka ul. Wielicka 259
Krakowskie Centrum Handlowo Targowe ul. Krzywda 1
Galeria Handlowa Solvay Park ul. Zakopiańska 105
King Square ul. Powstańców Wielkopolskich 18
Park Handlowy Zakopianka ul. Zakopiańska 62


Godziny otwarcia

Galerie handlowe i wchodzące w ich skład sklepy są czynne zazwyczaj w godzinach 9.00 – 21.00 od poniedziałku do soboty, oraz od 10.00 do 18 lub 20.00 w niedziele (mogą wystąpić różnice w zależności od konkretnego centrum handlowego).
Supermarkety (także te znajdujące się na terenie centrów handlowych) otwarte są trochę dłużej – przeważnie od 8.00 do 22.00. Niektóre z nich mają charakter całodobowy (jak np. Tesco Kapelanka oraz Tesco Wielicka)
Stacje benzynowe są punktami czynnymi 24 h/dobę, także w dni wolne od pracy. Na większości z nich można nabyć artykuły pierwszej potrzeby.
Mniejsze sklepy – zwłaszcza te, które nie są zlokalizowane w centrum są czynne przeważnie od 8.00 lub 9.00 do 18.00 od poniedziałku do piątku oraz do godz. 14.00 w soboty.
• Na lokalne, dzielnicowe place targowe najlepiej udać się w godzinach przedpołudniowych.
• Godziny otwarcia banków: w dni powszednie od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00 lub od 10.00 do 18.00 (w zależności od oddziału). Niektóre bywają również czynne przez kilka godzin w sobotę.
Poczta Główna w Krakowie (ul. Westerplatte 20) jest czynna od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00, a w soboty od 8.00 do 14.00. Urząd Pocztowy przy ul. Lubicz 4 (niedaleko Dworca Głównego) jest czynny całą dobę.
Kina są otwierane przed południem, ostatnie seanse wyświetlane są zazwyczaj przed północą
Muzea – zwykle zapraszają do zwiedzania od wtorku do niedzieli (w poniedziałki większość bywa zamknięta)

Inne informacje

W centrum Krakowa znajduje się wiele punktów świadczących pełen zakres usług kserograficznych (drukowanie, skanowanie, kserowanie, bindowanie – od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy za stronę w zależności od punktu i usługi). Z komputera z dostępem do Internetu można skorzystać w bibliotekach (np. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Czytelni Komputerowej – opcja bezpłatna po wcześniejszym zapisie do biblioteki) oraz kafejkach internetowych.

Startery i doładowania do telefonów komórkowych polskich operatorów można nabyć nie tylko w autoryzowanych sklepach danej sieci, ale także w kioskach i na stacjach benzynowych. Należy jednak pamiętać o obowiązku zarejestrowania karty pre-paid.

Bezpłatne mapy miasta Krakowa można dostać w punktach informacji turystycznej rozmieszczonych w różnych częściach centrum miasta (np. na Plantach w pobliżu Dworca Głównego czy na Pl. Wszystkich Świętych).


współpraca: Teresa Barańska, Paulina Szmergał

 

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.