Oddziały ZUS znajdują się również w następujących lokalizacjach:
ul. Świętokrzyska 12
30-015 Kraków
ul. Zakopiańska 33
30-418 Kraków
os. Teatralne 8
31-946 Kraków
Kraków jest najstarszym ośrodkiem akademickim w Polsce i jednym z najstarszych w Europie Środkowej. Tradycje akademickie miasta są stale rozwijane, a ono samo od lat cieszy się opinią bardzo atrakcyjnego miejsca do studiowania. Renoma miasta wynika nie tylko z bogatej oferty studiów oraz wysokiej jakości kształcenia, ale również z powodu intensywnego, ciekawego życia studenckiego i kulturalnego. To wszystko corocznie przyciąga dziesiątki tysięcy młodych ludzi pragnących podjąć studia, wśród nich nie brakuje także osób zza granicy. Na ponad 20 uczelniach wyższych (publicznych i prywatnych), którymi może się pochwalić miasto, studiuje blisko 200 tys. osób, (co stanowi prawie ¼ wszystkich mieszkańców miasta). Śmiało można zatem powiedzieć, że Kraków studentami stoi!
Chcąc rozpocząć studia w Krakowie warto zapoznać się najpierw z ogólnymi informacjami nt. możliwości przyjazdu oraz legalizacji pobytu w Polsce: Informacje prawne - legalizacja pobytu.
Kwestie związane z rejestracją/legalizacją pobytu w Krakowie załatwia się w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Sala obsługi cudzoziemców znajduje się na parterze, po prawej stronie. Po wejściu należy pobrać z automatu numerek zgodnie z rodzajem załatwianej sprawy i/lub krajem pochodzenia, a następnie poprosić w okienku o stosowne dokumenty. Formularz pn. „Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy”– można go też pobrać bezpośrednio ze strony: Małopolski Urząd Wojewódzki - Zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach, a następnie złożyć już wypełniony wraz z załącznikami.
W przypadku studentów komplet dokumentów powinien zawierać:
Szczegółowe wytyczne dotyczące powyższych załączników, można znaleźć na stronie: Małopolski Urząd Wojewódzki - Zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach
Sprawy meldunkowe załatwia się we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania Urzędzie Miasta:
Dla dzielnic I – VII – z rejonu Śródmieścia i Krowodrzy
Al. Powstania Warszawskiego 10
31-549 Kraków
Dla dzielnic VIII - XIII – z rejonu Podgórza
Ul. Wielicka 28a
30-552 Kraków
Dla dzielnic XIV – XVIII - z rejonu Nowej Huty
Os. Zgody 2
31-949 Kraków
Urzędy przyjmują w godz. 8.00 – 16.00
Należy złożyć następujące dokumenty i załączniki:
• wypełniony formularz meldunku „Zgłoszenie pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące” - do pobrania w Urzędzie Miasta Krakowa bądź on-line ze strony: Formularz - Zgłoszenie pobytu czasowego
• potwierdzenie faktu pobytu osoby dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia
• dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu (np. umowa najmu) – do wglądu. Uwaga! Nie jest koniecznym, by obcokrajowiec był stroną umowy najmu – chodzi o dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tej osoby (podmiotu), która na formularzu meldunkowym potwierdziła fakt pobytu osoby meldowanej pod wskazanym adresem
• dokument potwierdzający legalne przebywanie w Polsce – wiza, karta pobytu, stosowne zezwolenie na pobyt, decyzję o nadaniu statusu uchodźcy bądź pokrewnego
• dokument tożsamości (najlepiej ważny dokument podróży na podstawie którego została wydana wiza/karta pobytu)
Cudzoziemiec będący obywatelem Unii Europejskiej, EFTA, EOG, lub Szwajcarii oraz członek rodziny takiego cudzoziemca przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące najpóźniej w 30. dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
Cudzoziemiec inny niż wskazany powyżej przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące najpóźniej w 4. dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca, chyba że jego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie przekracza 14 dni.
Meldunek załatwiany jest ‘od ręki’ tzn. po złożeniu wszystkich dokumentów, dostaje się potwierdzenie zameldowania.
Studiując w Krakowie można zdecydować się na zakwaterowanie organizowane przez uczelnie (akademiki i domy studenckie) lub znaleźć lokum na własną rękę (kupno, wynajem). Bardziej szczegółowe informacje na temat rynku nieruchomości (o tym, jakie są ceny, gdzie szukać pokoju/mieszkania) znajdują się w dziale ‘Mieszkania’ [odsyłacz]. Informacje na temat akademików/domów studenckich poszczególnych uczelni znajdują się dziale ‘uczelnie’ menu bocznego.
Ośrodki akademickie zlokalizowane są przeważnie w większych miastach. W takich miejscach koszty utrzymania nie należą do najtańszych i Kraków nie stanowi tu wyjątku. Koszty utrzymania w poszczególnych miastach mogą się jednak różnić. Aby dowiedzieć się, na jakim poziomie kształtują się one w Krakowie, polecamy przejść do działu „Życie codzienne” [odsyłacz].
Studenci mają obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Sprawy związane z ubezpieczeniem załatwia się w Oddziałach Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W Krakowie jest to:
Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
Należy tam złożyć wypełniony wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, dostępny tutaj: Wzór wniosku o dobrowolne ubezpieczenie.
A następnie udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) celem potwierdzenia tego ubezpieczenia i dopełnienia procedury.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Oddział główny oraz oddziały znajdujące się w następujących lokalizacjach:
ul. Świętokrzyska 12, 30-015 Kraków
ul. Zakopiańska 33, 30-418 Kraków
os. Teatralne 8, 31-946 Kraków
Godziny przyjęć klientów: w poniedziałki 8.00 – 17.00, od wtorku do piątku 8.00 – 15.00
Poniżej znajduje się lista najważniejszych urzędów w Krakowie.
Oddziały ZUS znajdują się również w następujących lokalizacjach:
ul. Świętokrzyska 12
30-015 Kraków
ul. Zakopiańska 33
30-418 Kraków
os. Teatralne 8
31-946 Kraków
Poza Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie działa Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego dla mieszkańców gmin ościennych Krakowa, należących do powiatu krakowskiego (ziemskiego). Pozostałe osoby także mogą w nim poszukiwać ofert pracy.
Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego
ul. Mazowiecka 21
30-019 Kraków
tel.: (+48 12) 299-74-25
e-mail: krkrpow@uppk.pl
www: Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego
W Krakowie działa również Grodzki Urząd Pracy, zajmujący się m.in. transferem zasiłku dla bezrobotnych z kraju migranta oraz poszukiwaniem ofert pracy na terenie Krakowa.
Grodzki Urząd Pracy
ul. Wąwozowa 34
31-752 Kraków
tel: (+48 12) 686-80-00
e-mail: grodzki@gupkrakow.plwww: Grodzki Urząd Pracy w Krakowie
Godziny obsługi: poniedziałek-piątek: 7:45–14:45
Warto pamiętać, że można zapisać się drogą internetową na konkretny dzień i godzinę wizyty w urzędzie. Rezerwacji i wyboru terminu dokonuje się na stronie: Grodzki Urząd Pracy Rejestracja wizyt. Jest ona prowadzona jednak wyłącznie w języku polskim, dlatego warto z niej korzystać w towarzystwie osoby go znającej.
Dla dzielnic I – VII – z rejonu Śródmieścia i Krowodrzy Al. Powstania Warszawskiego 10; 31-549 Kraków
Dla dzielnic VIII - XIII – z rejonu Podgórza Ul. Wielicka 28a; 30-552 Kraków
Dla dzielnic XIV – XVIII - z rejonu Nowej Huty Os. Zgody 2; 31-949 Kraków
Dla dzielnic XIV-XVIII Krakowa.
Zakres wsparcia: pomoc w przezwyciężeniu życiowych trudności, pomoc w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb, umożliwianie życia w godnych warunkach, zapobieganie trudnym sytuacjom życiowym, działania zmierzające do usamodzielnienia osób/rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem. Pomoc psychologiczna, wsparcie socjalne, itp. Przysługuje osobom legalnie przebywającym na terenie Polski.
Poszczególne filie MOPS można znaleźć korzystając z wyszukiwarki: MOPS Kraków Znajdź filię. W pustym oknie należy wpisać swój adres zamieszkania na terenie Krakowa, a wtedy zostaną wyświetlone dane rejonowej placówki.
MOPS Dział Poradnictwa
os. Teatralne 24 (p. 202, II piętro)
Tel. 12 643-15-23
E-mail: dp@mops.krakow.pl
Zakres wsparcia: formalności związane z legalizacją pobytu w Polsce.
Oddział do spraw Cudzoziemców II piętro, pok. 204
Kierownik Oddziału: (+48 12) 39-21-808; mams@malopolska.uw.gov.pl
Sprawy legalizacji pobytu cudzoziemców: (+48 12) 39-21-804, (+48 12) 39-21-859, (+48 12) 39-21-877
Sprawy wiz i zaproszeń: (+48 12) 39-21-807
Sprawy udzielania zezwoleń na wykonywanie pracy przez cudzoziemców (+48 12) 39-21-579
W Krakowie działają Urzędy Skarbowe właściwe dla poszczególnych dzielnic:
Urząd Skarbowy Kraków - Nowa Huta
Os. Bohaterów Września 80
tel. (+48 12) 681-70-00
Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie
ul. Rzemieślnicza 20
tel. (+48 12) 269-02-66
Urząd Skarbowy Kraków – Krowodrza, Urząd Skarbowy Kraków – Prądnik, Urząd Skarbowy Kraków – Śródmieście oraz Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie
ul. Krowoderskich Zuchów 2
tel. (+48 12) 665-60-00
Urząd Skarbowy Kraków – Podgórze
ul. Wadowicka 10
tel.: (+48 12) 254-70-00
Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto
ul. Grodzka 65
tel.: (+48 12) 293-81-00