Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Jedną z pierwszych rzeczy, o jakie trzeba się zatroszczyć przybywając do nowego miejsca jest zapewnienie sobie lokum. Pod uwagę można brać następujące możliwości: kupno nieruchomości (domu bądź mieszkania), wynajem lokalu (całego lub części, np. jednego pokoju), czy też współdzielenie pokoju w wynajmowanym mieszkaniu. Migranci z zagranicy, w związku z tym, że przeważnie otrzymują terminową kartę pobytu (zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony do kilku lat) najczęściej zainteresowani są wynajmowaniem mieszkania albo pokoju (choć już na wstępie należy zaznaczyć, że nie istnieją żadne przeciwskazania prawne dla nabycia przez cudzoziemca nieruchomości – więcej informacji w końcowej części artykułu). Zanim jednak lokal się wynajmie, najpierw trzeba go znaleźć.

Poszukiwania mieszkania

Należy je rozpocząć od określenia swoich oczekiwań względem lokum (m.in.: lokalizacja, metraż, liczba pokoi, cena, którą jest się w stanie zapłacić itp.). Następnie trzeba zacząć rozglądać się za mieszkaniami spełniającymi nasze kluczowe kryteria. Jeśli ma się już znajomych w Krakowie, warto poprosić ich o pomoc i zapytać, czy nie słyszeli o możliwości wynajęcia pokoju/mieszkania. Uzyskiwanie informacji w ten sposób może znacznie ułatwić proces poszukiwania. Ponadto bardzo dobrą miejscem poszukiwań jest Internet. Na stronach z różnorodnymi ogłoszeniami oraz w dedykowanych grupach na portalach społecznościowych można znaleźć liczne oferty kwaterunkowe – wśród nich nie brakuje i takich, które są pisane zarówno po polsku, jak i po angielsku. Oto przykładowe strony:

Gumtree Kraków mieszkania i domy do wynajęcia

Gumtree Kraków pokoje do wynajęcia

Facebook Kraków Wynajem Pokój/Mieszkanie

Facebook Krakowska Giełda Mieszkaniowa: pokoje i mieszkania do wynajęcia

 Co należy wiedzieć o wynajmie?

Kiedy odpowiednie lokum zostanie już znalezione i jego właściciel będzie skłonny je wynająć (niestety wciąż zdarzają się przypadki, w których właściciele chętniej wynajmują mieszkania rodakom, aniżeli obcokrajowcom, często z powodu bariery komunikacyjnej), przychodzi czas na załatwienie formalności. Najbardziej podstawowym z nich jest sporządzenie i podpisanie umowy regulującej warunki wynajmu oraz obustronne zobowiązania (tzn. tak po stronie właściciela jak i najemcy). Choć zdarza się, że niektórzy wynajmują mieszkania bez umowy, jest to dość ryzykowne. Warto pamiętać, że umowa stanowi pewne zabezpieczenie praw najemcy. Istnieje praktyka wpłacania kaucji przy wprowadzaniu się do mieszkania/pokoju. Jest to opłata - najczęściej w wysokości miesięcznego czynszu – która stanowi zabezpieczenie dla właściciela. Jest ona zwracana pod koniec wynajmu, jeśli przez jego okres wszystkie zobowiązania były przestrzegane. Już na początku warto ustalić z właścicielem sposób opłacania czynszu oraz dodatkowych rachunków (takich jak woda, prąd, gaz, czyli tzw. media), które razem tworzą łączny koszt wynajmu.

Ceny

Kraków jako duży i atrakcyjny (także pod względem perspektyw zawodowych) ośrodek miejski, jest obszarem, w których ceny mieszkań i pokoi są jednymi z najwyższych w Polsce. Nie należy się jednak przerażać, gdyż oferta mieszkaniowa jest na tyle bogata, że każdy powinien znaleźć coś w interesującym go przedziale cenowym.
Ogólnie rzecz biorąc koszty wynajmu zależą od przynajmniej kilku czynników, w tym od:
• Wielkości lokalu
• Standardu lokalu
• Piętra (jeśli to część zabudowy wielorodzinnej typu blok)
• Dzielnicy miasta
• Odległości od centrum Krakowa
• Jakości połączenia komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, częstotliwość odjazdów)
• Odległości od przystanku
• Okolicy (np. sąsiedztwa terenów zielonych)
• Infrastruktury w pobliżu (sklepy, placówki edukacyjne, służby zdrowia, place zabaw itp.)

Najdrożej jest oczywiście w centrum miasta (w promieniu 20 minut piechotą do rynku), gdzie koszt samodzielnego pokoju to ok. 1000 zł, ceny za wynajem kawalerki zaczynają się od 1500 zł + media, a chcąc wynająć całe (niewielkie, bo np. dwupokojowe) mieszkanie należy liczyć się z wydatkami rzędu 2000-3000 zł.
Wraz ze zwiększającą się odległością od Starego Miasta zmniejszają się ceny lokali. I tak, dla przykładu – na terenach oddalonych ok. 30 minut drogi (komunikacją miejską) od centrum pokój można wynająć za ok. 600 zł, kawalerkę za ok. 1200 zł, a małe mieszkanie dwupokojowe nawet za 1800 zł).

Meldunek w wynajmowanym mieszkaniu

Pytaniem często nurtującym cudzoziemców jest możliwość zameldowania się w wynajmowanym lokum. Jest to szczególnie istotne, gdyż w Polsce wciąż istnieje obowiązek meldunkowy. Trzeba zatem wiedzieć, że jest taka możliwość.

Sprawę załatwia się w Urzędzie Miejskim Krakowa - Wydział Spraw Administracyjnych. W zależności od adresu, pod którym chcemy się zameldować, wybieramy jeden z trzech krakowskich oddziałów:
• dla Dzielnic I-VII (Śródmieście, Krowodrza) w budynku przy al. Powstania Warszawskiego 10, Centrum Administracyjne
• dla Dzielnic VIII-XIII (Podgórze) w budynku przy ul. Wielickiej 28a 
• dla Dzielnic XIV-XVIII (Nowa Huta) w budynku na os. Zgody 2

Aby zameldować się pod danym adresem w odpowiednim oddziale należy złożyć zestaw dokumentów. Cudzoziemki i cudzoziemcy wybierają pomiędzy "Meldunkiem pobytu stałego" a "Meldunkiem pobytu czasowego". Więcej informacji o procedurze znajduje się w zakładce Przydatne formularze.

Mieszkania socjalne

Okoliczności przyznawania mieszkań socjalnych na terenie Krakowa są określone przez 2 ustawy. Warunki, które należy spełnić, by móc ubiegać się o takie mieszkanie wymienione są tutaj.
Należy jednak zaznaczyć, że mieszkania takie udzielane są tylko w ściśle określonych przypadkach (o sytuacji uchodźców można przeczytać na warszawskiej stronie portalu Warszawa Info-Migrator Mieszkania.

Zakup nieruchomości przez cudzoziemca

O możliwościach i procesie kupna nieruchomości przez obcokrajowca można dowiedzieć się m.in. na warszawskiej odsłonie strony Warszawa Info-Migrator Mieszkania.

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.