Szpital Specjalistyczny im.dr Józefa Babińskiego (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej)
Sytuacja migracji niemal zawsze wywołuje stres. Może być on spowodowany m.in.: niezrozumieniem otoczenia administracyjno-prawnego i społeczno-kulturowego, poczuciem wyobcowania i braku stabilności, troską o zapewnienie sobie środków utrzymania na przyszłość oraz innymi czynnikami o charakterze indywidualnym. W takim przypadku warto skorzystać ze specjalistycznych porad, które mogą znacznie ułatwić proces adaptacji do nowych warunków. Poradnictwo może być udzielane przez instytucje publiczne tzw. I sektor (porady najczęściej bezpłatne, dla obywateli Polski i cudzoziemców o uregulowanym statusie pobytu), podmioty prywatne II sektora (firmy, gabinety, kancelarie – świadczą usługi płatnie) oraz organizacje pozarządowe tj. III sektor (oferujące porady w ramach prowadzonych przez siebie projektów, najczęściej bezpłatnie). Najbardziej pożądane dziedziny porad to: poradnictwo prawne, psychologiczne, a także zawodowe.
Uwaga: Zwracając się o pomoc do którejkolwiek z podanej niżej instytucji trzeba zaznaczyć, jakim językiem się włada i zapytać, czy istnieje możliwość uzyskania porad w tym języku. W przypadku braku takiej opcji warto rozważyć skorzystanie z poradnictwa w towarzystwie zaufanej osoby pełniącej rolę tłumacza (np. znajomego lub wolontariusza).
Porady prawne
Mogą być udzielane bezpłatnie lub odpłatnie. Wyczerpująca lista jednostek świadczących bezpłatną pomoc prawną w Krakowie dostępna jest tutaj: Info Migrator Kraków Wsparcie Pomoc prawna.
Porady psychologiczne
Poradnictwo psychologiczne zapewniają różnego rodzaju fundacje i instytucje pomocy społecznej, m.in. Fundacja PRO BONO, Krakowski Instytut Psychoterapii, Krakowski Ośrodek Terapii, MOPS, Polskie Stowarzyszenie Psychologów Praktyków (poradnictwo płatne). Studenci mogą skorzystać z pomocy psychologicznej oferowanej na uczelniach wyższych.
Pomoc w sytuacjach kryzysowych
Z pomocy psychologicznej, można skorzystać dzwoniąc na numery telefonów zaufania. Gwarantują one pomoc w sytuacjach kryzysowych przy zachowaniu pełnej dyskrecji i anonimowości. Krakowskie telefony zaufania to:
Ogólny Telefon Zaufania
(+48 12) 413-71-33 czynny od poniedziałku do piątku w godz. 16.00 – 21.00
Młodzieżowy Telefon Zaufania
(+48 12) 192-88 czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 22.00
Telefon Zaufania dla Osób z Problemem Alkoholowym
(+48 12) 411-60-44 (czynny całodobowo) lub (+48 12) 656-46-80
Telefon Zaufania dla Osób Uzależnionych od Narkotyków
(+48 12) 656-51-26
Ogólnopolski, Bezpłatny Kryzysowy Telefon Zaufania
116 123, czynny codziennie od 14.00 do 22.00
Ogólnopolski, Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
116 111, czynny codziennie od 12.00 do 20.00
www.116111.pl
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800-12-12-12 czynny od 8.15 do 22.00
W sytuacjach kryzysowych możliwe jest także otrzymanie stacjonarnej pomocy psychologicznej w Ośrodku Interwencji Kryzysowej lub Ośrodku Pomocy dla Pokrzywdzonych Przestępstwem.
Pomoc w ramach NFZ
Istnieje także możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej w placówkach (przychodnie, poradnie, szpitale, oddziały), które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jest to opcja dla obcokrajowców, którzy posiadają ubezpieczenie zdrowotne w NFZ.
Terapia uzależnień
Realizowana jest w specjalistycznych ośrodkach publicznych bądź prywatnych. Te pierwsze świadczą usługi bezpłatnie, w ramach współpracy z administracją publiczną/samorządem terytorialnym bądź NFZ; korzystanie z usług ośrodków prywatnych jest płatne (ceny uzależnione od rodzaju terapii i jej częstotliwości). Niektóre punkty tego typu doradztwa organizowane są przy instytucjach kościelnych. Pomocy udziela m.in. Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia lub Punkt Informacyjno-Kontaktowy AA.
Całodobowy telefon zaufania dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin w Krakowie tel. (+48 12) 411-60-44
Doradztwo zawodowe
Jedną z najważniejszych potrzeb migranta tuż po przybyciu do nowego miejsca jest znalezienie źródła utrzymania. W poszukiwaniach pracy przydatne może okazać się skorzystanie z doradztwa zawodowego. Usługi doradcze oferowane są przez różne podmioty: jednostki administracji publicznej (tj. najczęściej urzędy pracy), firmy komercyjne (dostarczające porady odpłatnie) oraz organizacje pozarządowe specjalizujące się w tej dziedzinie. Poradnictwo zawodowe może przybierać rozmaite formy (np. konsultacje indywidualne, warsztaty grupowe). Warto podkreślić, że nie jest ono tym samym, co pośrednictwo pracy. Doradztwo/poradnictwo zawodowe to proces, który przygotowuje do efektywnego poszukiwania pracy poprzez udzielanie wskazówek dotyczących ścieżki kariery, rozwoju kompetencji, umiejętności autoprezentacji itp. Natomiast pośrednictwo pracy zakłada prowadzenie odpowiednich baz danych, które umożliwiają pracodawcy znalezienie odpowiedniego pracownika. Należy zaznaczyć, że według polskiego prawa pobieranie opłat od osób poszukujących pracy jest zakazane, co oznacza, że osoba poszukująca pracy nie powinna płacić agencji za to, że ta udostępnia jej oferty pracy. W Krakowie porady zawodowe można uzyskać m.in. w Centrum Aktywizacji Zawodowej lub w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Aby skorzystać z programów doradztwa świadczonych przez te instytucje, cudzoziemiec musi przebywać w Polsce legalnie, a jego status pobytu musi pozwalać mu na podjęcie tu pracy. Powinien też wcześniej zarejestrować się w urzędzie jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy.
Często programy doradztwa zawodowego oferowane są przez inne organizacje (w tym organizacje pozarządowe) w ramach prowadzonych przez nich projektów. Informacje o aktualnych programach można uzyskać np. na portalu organizacji pozarządowych Portal Organizacji Pozarządowych lub z lokalnych mediów. Bezpłatne warsztaty z planowania kariery zawodowej organizowane są regularnie np. przez Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
Istnieje także możliwość skorzystania z oferty firm komercyjnych, które świadczą usługi doradcze odpłatnie - stacjonarnie oraz on-line. Przed skorzystaniem z usług danej firmy warto sprawdzić jej rzetelność.
Młodzież ucząca się ma szanse skorzystać z porad doradcy zawodowego w: szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz Ochotniczych Hufcach Pracy. Dla studentów najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się w tym celu do Akademickich Biur Karier działających przy każdej uczelni wyższej.
Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień
http://www.wotuw.malopolska.pl/
tel. 12 652-45-18
Punkt Informacyjno-Kontaktowy AA Region Galicja
http://www.aagalicja.pl/
tel. 12 431-22-48
Punkt Informacyjno Kontaktowy AA Region Galicja jest jednym z 13 regionów AA w Polsce mającym na celu niesienie posłania AA.
Polskie Stowarzyszenie Psychologów Praktyków
http://www.pspp.pl/
tel. 12 422-55-99
fax 12 422-55-99
PSPP prowadzi poradnictwo płatne, jednak miewa czasem programy, w ramach których można skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
http://oik.krakow.pl/
Dyżur całodobowy: 12 421 92 82
tel. 12 421 82 42
Ośrodek świadczy bezpłatną pomoc osobom przeżywającym kryzys.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
http://www.mops.krakow.pl/
tel. 12 616 54 27
fax 12 616 54 28
Zakres wsparcia: pomoc w przezwyciężeniu życiowych trudności, pomoc w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb, umożliwianie życia w godnych warunkach, zapobieganie trudnym sytuacjom życiowym, działania zmierzające do usamodzielnienia osób/rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem. Pomoc psychologiczna, wsparcie socjalne, itp. Przysługuje osobom legalnie przebywającym na terenie Polski.
Poszczególne filie MOPS można znaleźć korzystając z wyszukiwarki: MOPS Kraków Znajdź filię. W pustym oknie należy wpisać swój adres zamieszkania na terenie Krakowa, a wtedy zostaną wyświetlone dane rejonowej placówki.
MOPS Dział Poradnictwa
os. Teatralne 24 (p. 202, II piętro)
Tel. 12 643-15-23
E-mail: dp@mops.krakow.pl
Krakowski Ośrodek Terapii
http://www.kot.krakow.pl/
Piątek 8:00-18:00
tel. 12 422-18-58
fax 12 426-12-05
Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna KOT świadczy nieodpłatne usługi psychoterapeutyczne dzieciom, młodzieży i rodzinom z terenu Miasta Krakowa.
Krakowski Instytut Psychoterapii
http://kip.edu.pl/
tel. 12 632-11-88 w. 24
fax 12 425-07-55
KIP świadczy bezpłatnie usługi terapii i poradnictwa dla osób mieszkających w Krakowie (pomoc dla dzieci, młodzieży, dorosłych, pomoc dla rodzin, psychoterapia indywidualna i grupowa, warsztaty rozwoju osobistego).
Oddziały:
„Podbrzezie” Krakowski Instytut Psychoterapii
ul. Podbrzezie 6
Tel. 12 423-02-28
Kom. +48 698549596
E-mail: podbrzezie@kip.edu.pl
Godziny otwarcia pon.-pt. 10:00-18:00
„Krakowiaków” Krakowski Instytut Psychoterapii
os. Krakowiaków 2
Tel. 12 644-12-66 w. 21
Faks 12 644-12-66 w. 24
E-mail: krakowiakow@kip.edu.pl
Godziny otwarcia pon.–pt. 10:00-18:00
„Ptaszyckiego” Krakowski Instytut Psychoterapii
ul. Ptaszyckiego 6
Tel. 12 682-11-50
Kom +48 692960436
E-mail: ptaszyckiego@kip.edu.pl
Godziny otwarcia pon.–pt. 10:00-18:00
Krafos. Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem
http://www.krafos.pl/
tel. 12 421-32-41
tel. 12 421-22-88
Ośrodek funkcjonuje w ramach krajowej Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw. Udziela bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych osobom, które padły ofiarą przestępstwa.
Fundacja Pro Bono
http://www.probono-krakow.pl/
Poradnia (poniedziałek-sobota): terminy ustalane są indywidualnie. Osoby zgłaszające się po raz pierwszy proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy z Biurem.
tel. 12 429-62-70
Fundacja udziela bezpłatnego poradnictwa psychologicznego i rodzinnego w trudnych sytuacjach życiowych.
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie
http://wup-krakow.pl/
tel. 12 424-07-38
W Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej można znaleźć informacje o zawodach, informacje o krajowym i europejskim rynku pracy, informatory o szkołach, uczelniach i instytucjach szkoleniowych etc.
Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej
http://www.cibie.pl/
Czwartek 12:00-19:00
Sobota 10:00-14:00
tel. 12 375-22-25
Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zapewnia bezpłatny dostęp do informacji z zakresu biznesu i Unii Europejskiej.
Centrum Aktywizacji Zawodowej przy Grodzkim Urzędzie Pracy
http://www.gupkrakow.pl/
http://www.gupkrakow.pl/index.php?option=com_content&task=section&id=33&Itemid=191
tel. 12 686-80-00
tel. 12 643-15-61
Centrum Aktywizacji Zawodowej jest częścią Grodzkiego Urzędu Pracy, która realizuje zadania związane z rynkiem pracy.